Azaz a garázsszekrény gyomrából, onnan is egy cipős doboz mélyéről, sok más egyéb kacat társaságában. Egy amerikai Mercedes márkaklub, gravírozott emlék plakettje. Ez vajon hogy került ide a "nagy víz" túloldaláról?
.
Azaz a garázsszekrény gyomrából, onnan is egy cipős doboz mélyéről, sok más egyéb kacat társaságában. Egy amerikai Mercedes márkaklub, gravírozott emlék plakettje. Ez vajon hogy került ide a "nagy víz" túloldaláról?
.
A KOMONDOR egy magyar gyártású páncélozott felderítő jármű, melyet a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség meghirdetett pályázatán nyertes Gamma Műszaki Zrt gyártja.
A 2010-ben indult fejlesztés célja volt, hogy a Gamma Zrt. – felhasználva a kor fejlett technológiai eredményeit – megtervezi és gyártja az atom-, biológiai-, és vegyi szennyezések mobil felderítésére, analizálására és behatárolására alkalmas komplex rendszerrel ellátott páncélozott járművet, amely mind a katonai, mind a katasztrófavédelmi alkalmazási igényeknek képes megfelelni és mindez egy magyar tervezésű és gyártású bázisjárműre kerül integrálásra. A most kifejlesztett ABV-felderítő jármű képességeinek jelentős bővülését az tette lehetővé, hogy már az alapjármű tervezésekor figyelembe vételre kerültek az ABV-felderítés speciális igényei is.
Az ABV-felderítő jármű elsődleges feladata a veszélyforrások gyors és pontos detektálása, szélsőséges klimatikus viszonyok és mechanikai behatások mellett is. A fejlesztésnek köszönhetően a felderítési feladat – mélyebb szakirányú előképzettséggel nem rendelkező személyzetet által is – egyszerűen végrehajtható. Moduláris felépítésének köszönhetően végtelen variációt lehet összeállítani, a két- három tengelyes felépítéstől kezdve a zárt, platós, vagy hibrid felépítményig. Lehet variálni a páncélvastagsággal, ablakmérettel, illetve a belső is a célnak megfelelően alakítható ki, kérhető harci gázokat is kiszűrő, a kabinban 200 Pa túlnyomást biztosító levegőrendszerrel, és persze meg lehet tömni a cég fő profilját képező vegyi felderítő műszerekkel, eszközökkel is.
...akár az is lehetne. Pont ilyesmi, garázsokból, pajtákból, vidéki fészerekből frissel előszedett autók fotói szokták borzolni az arra fogékony autórajongók szívét.
A verda még kicsit - gyakran nagyon - poros és koszos, itt-ott apró horzsolások, horpadások virítanak az oldalán és rajta / benne van valami régi, nosztalgikus részlet ami a régi időkre, a régi tulajdonosára emlékeztet. Lehet ez egy tetőcsomagtartó, egy demizsonos üveg a csomagtartóban amikről egyből emlékkép ugrik be a nagypapáról aki a présházhoz, a hétvégi telekre járt vele fel a szőlőhegyre. Vagy egy megsárgult, évtizedes Európa térkép, Palma gumimatraccal, emlékeztetve az autó néhai nagy nyaralós körutazásait az öreg kontinens városaiba, tengerpartjaira vagy csak akár a Tihanyi strandra. Az öregkor kezdeteire - mármint az autóé, nem feltétlen a gazdáé - pedig a megkeményedett bőrtokban, táskában tartott szerszámkészlet emlékeztet. Szóval, szép és nosztalgikus dolgok ezek :-)
![]() |
. |
![]() |
. |
A VAZ–2101 (ismertebb nevén Lada 1200 illetve Zsiguli 1200) a szovjet (később orosz) AvtoVAZ autógyár 1970 és 1988 között gyártott első modellje, illetve a Fiat 124 műszaki alapjain kifejlesztett és közel 42 éven át gyártott hátsókerék-meghajtású Lada „classic” gépkocsicsalád első tagja. A Szovjetunió vezetősége az 1960-as évekre egyre súlyosbodó gépkocsihiányra és technológiai lemaradásra megoldást keresve arra a döntésre jutott, hogy egy új, nagy termelőkapacitású autógyár építésébe fog, melyben egy külföldi (elsősorban nyugati) autógyár egyik korszerű modelljét fogja licenc alapján nagy tömegekben gyártani, az adott autógyár már bevált technológiáját alkalmazva. A gyártott személygépkocsinak alkalmasnak kellett lennie többek között a szélsőséges időjárás tolerálására, valamint az akkori rossz útviszonyokon való megbízható közlekedésre. Ennek következtében a szovjet vezetés 1966-ban licencmegállapodást kötött a Fiat autógyárral, melynek értelmében a Fiat felszerszámozta a Togliatti mellé felépített Volgai Autógyárat, valamint átadta a megfelelő technológiai szaktudást illetve a Fiat 124R típusú gépjármű műszaki és gyártási dokumentációit. Érdekesség, a Fiattal kötött licencszerződés értelmében a VAZ-nak megtiltották az autó Olaszországban történő értékesítését, hogy megvédjék a Fiat jövedelmező hazai piacát, és nem engedélyezték számára a Szovjet változat forgalmazását.,
A sorozatgyártás 1970-ben kezdődött meg, eleinte az olasz Fiat mérnökök közvetlen irányítása alatt, illetve az olasz autógyár folyamatos technológiai támogatásával. Ezzel egyidőben a szovjet mérnökök megkezdték a 2101-es modellen alapuló további típusváltozatok kifejlesztését, továbbra is erősen hagyatkozva olasz kollégáik szakmai támogatására. A 2101-es alapmodell és az abból kifejlesztett első modellvariánsok sorozatgyártása az 1980-as évek közepéig tartott. Az autó főbb elemeinek legyártása és a gépkocsik végszerelése Togliattiban zajlott, azonban több alkatrészt a Szovjetunió egyéb területein, illetve a KGST keretein belül más országok gyáraiban állítottak elő. Többek között az ajtó- és csomagtartózárak (Elzett), a gyújtáselosztó egyes alkatrészei (Bakony Művek) valamint az autórádió (Videoton RD–3603, RD–3603R és RD–3614) Magyarországról kerültek beszállításra.
Ismét május! Ez az a rendezvény amire vallásosan rákattantam, és ha csak tehetem, minden évben kimegyek
(Ferihegy, Aeropark azaz Liszt Ferenc Nemzetközi repülőtér, skanzen)
Jó persze, rengeteg autó van köztük ami mindig mindenhol látható, pláne az amerikai autós hazai kavalkádban, de az se hallgattassék el, nincs olyan év hogy ne fedeznénk fel számos, korábban még nem látott verdát. Jó a rendezés, a környezet és az egészet körüllengő hangulat, a helyszín mint ahogy azt már számtalanszor bizonyította, pazar!
![]() |
. |
![]() |
. |
![]() |
. |
![]() |
. |
![]() |
. |
![]() |
. |
![]() |
. |
![]() |
. |
![]() |
. |
![]() |
. |
![]() |
. |
Valami volt a héten a fővárosban (...)
Nos, nem az éppen aktuális ideglenes forgalomkorlátozásokra, terelésekre és lezárásokra gondolok amiket a fővárosba érkező delegációk közlekedése miatt szabadított a lakosságra a rendőrség. Nem, ez most valami egészen más jellegű volt. Egy biztos, véletlen, egy helyen és egy időben, egy borongós hétfő reggel biztos hogy nem cél nélkül érkezik ennyi veterán gépjármű :-)
Formájánál csak a színe a megdöbbentőbb
A SsangYong (szó szerinti jelentése „kettős sárkány” ) egy több mint hetven éves múlttal rendelkező dél-koreai cégcsoport. Kezdetekben családi kézben lévő konglomerátum volt, majd az 1970-es évekre az ország egyik legnagyobb vállalatcsoportjává vált. Autóipari terjeszkedése azonban csak 1986-tól datálható. A legfrissebb, idei hír velük kapcsolatban hogy, új névvel (KG Mobility) forgalmazzák autóikat, azaz azokon az európai szemnek kissé nehezen kiolvasható SsangYong felirat helyett már a KGM betűhármas található. A változás oka röviden csak annyi, a dél-koreai KG Group 2022-ben megvásárolta a SsangYong márkát, de a két sárkányt ábrázoló logó is marad.
De térjünk vissza a Torreshez. Szóval a márkától nem volt idegen az európai szemmel nézve gyakran megdöbbentő, olykor már a csúfság határát súroló formaterv még akkor is amikor azt egy európai formatervező stúdióban rajzolták meg (...) Ennek az időszaknak azonban már egy jó ideje vége - igazából ez a kilencvenes évek második felétől volt jellemző náluk - volt még egy kis útkeresés, zavarodottság pár évig ami a cég formáit jellemezte, de ez már már teljesen eltűnt a cég kínálatából. A Torres kifejezetten jól néz ki! Annyira, hogy szemből nézve a megjelenését szokták hasonlítani az amerikai Hummer H2-höz, de azok sem állnak messze a valóságtól akik kicsit az ős Jeep-ek formavilágát látják bele a hűtőmaszk-fényszórok rajzolatába. Igazából az egész autó azt sugallja, ez egy igazi, kalandra kész terepjáró, magas, szögletes és mindenütt az off-road életmódra utaló részletek találhatók meg a karosszériáján. Mindeközben a 4,7 méteres hosszával bőven a családi SUV modellek közé sorolható és ennek megfelelően korrekt a helykínálata, és a szögletes forma miatt könnyedén kelti a még egy kategóriával nagyobb autó illúzióját is.
Akik ismerik a cég korábbi termékeit igazából már nem is csodálkoznak azon, beltérben egy prémiumautó nyugalmas csendje fogadja az embert és az anyagválasztással sincs probléma. Az viszont igaz és már mások is megemlítették ezt, a kormány formája és a klímavezérlő-képernyő láttán nehéz lenne nem egy német márka csúcsmodelljei jutnának eszünkbe. Az is tény, a két különböző technikát egyesítő digitális műszeregység és a szögletes, mégis kreatív vonalakkal dolgozó műszerfal-sziluett még az ismerős részletek ellenére is eredeti, egyedi karaktert biztosít az utastérnek. A prémiumérzetet mégsem a látvány, hanem az anyagminőség adja. A motortérben az autó karaktere és méretei alapján talán egy kicsivel nagyobb, nyomatékosabb erőforrásra számítanánk, de az 1,5 literes, négyhengeres turbós erőforrás így is szépen ellátja a dolgát. A 163 lóerős csúcsteljesítményt percenkénti 5000 és 5500 közötti fordulatszám-tartományban tudja és a 280 newtonméteres csúcsnyomaték már 1500-as fordulatszámtól megérkezik és egészen 4000-ig kitart. Mindez selymes járással és csendes, ám a lóerőcsúcs közelében meglepően magas és érces orgánummal adja elő.
Visszatérve a cikk elején, vastagon szedett bekezdéshez.....ez a szín, ez a fóliázás valami brutális :-) Amennyiben attól tartott valaki hogy a hazai gépkocsi tengerben észrevétlen, szürke kishal marad, nos jelentem, sikerült neki kitűnni a tömegből, az biztos!