őszinte :-) |
Keresés ebben a blogban
2016. december 28., szerda
2016. november 23., szerda
Jubileum: harminc éves az M3 -as
Bár 1985-ben már bemutatták az első M3-as BMW-t, a sorozat az 1986-os modellévtől készült, így jön ki idén a kerek évforduló. Első modellgeneráció (E30 M3) megjelenésekor ez a dinamikus egyéniség nem csupán az ügyfelek és márkahívek szívverését gyorsította fel és nyitotta ki sorban a pénztárcájukat a típus Autószalonjaiban, hanem a modell fejlesztéséért felelős BMW Motorsport Divízió háza táján is felgyorsultak az események, mondhatnánk úgy is, - lendületbe jöttek és sikert sikerre halmoztak a versenypályákon is. Hosszasan lehetne most felsorolni a trófeákat, ehelyett gyönyörködjünk ebben a néhány képen amik a szülinapos típusról készültek.
2016. november 15., kedd
Törperős - Abarth 1000 TC
Kicsi fehér, erős és gömbölyded valamint pillanatok alatt beindítja a nyálelválasztást !
Mi az ?
...nem, nem a Menthos ;-)
"itthon is van ilyen, csak ez kicsit olyan tuningos" - mondja a laikus, aki persze a Zastavára gondol
...aztán ....
"itthon is van ilyen, valami Kubinyi nevezetű srác csapat vele a Histroric Rally-ban" - mondják a jobban értesültek.
Az igazság az hogy ez nem ZASTAVA 750, viszont ami a hazai rally pályákon látható Abarth, az viszont egy Zasztira épülő Abarth replika.
Kezdjük az elején, tegyük tisztába a dolgokat 1.:
Amit
mi itthonról ismerünk az a Zaszti, Zatyi, hivatalos nevén Zastava 750.
Alapja az 1955-ben megjelent (633 köbcentis) Fiat 600-as. Ezt az
olaszok késöbb 767 köbcentire növelték és ennek a növelt köbcentis
változatnak a gyártását vették át a Jugoszlávok amit 1971-től hazánkban a
Merkur forgalmazott.
![]() |
Ritmo-ról és X1/9-ről ismerős a felni |
![]() |
fix kitámasztós a géptető |
Tegyük tisztába a dolgokat 2.:
Az eredeti Fiat 600 -ra épült a csodás olasz tuningmester Carlo Abarth csodafegyvere, a Mini Cooper rettegett ellenfele az Abarth 1000 TC. A lent keresztlaprugóval, fent háromszög-lengőkarokkal működő első futóművet alaposan megültették, elöl-hátul keresztstabilizátor segítségével megfűszerezték. A négyhengeres motort felfúrták és alaposan bemérgesítették, így érve el az eredeti 22 lóerő többszörösét, a széria gyártásának vége felé már 110 lóerő fölött jártak közel tízezres fordulaton !!!
![]() |
a dobozban olajhűtő lapul |
![]() |
kell ennél szebb belső ? |
Tegyük tisztába a dolgokat 3.:
a képeken látható méregzsák szintén "csak" replika, Fiat 600D alapokon egy Zara-i gyűjtő ékköve aki elsősorban a léghűtéses Volkswagenek nagy szerelmese, de mint jó hazafi rendelkezik jó pár olasz géppel is mint pl ez a kis méregzsák. A kint igen elterjedt replikaépítésnek néhány, de igen alapos oka van : az eredeti Abarthok ára a "csillagos ég" kategóriát nyaldossa és ma már senki sem használja ezeket utcai krúzolásra, néha-néha igazi otthonában egy-egy versenypályán lehet őket megcsodálni.
A sima tucat 600D -ből tucatszám maradt fönt napjainkra is épkézláb példány és elég kimenni valamelyik nagy olasz börzére (pl. Imola, minden év szeptemberében) ahol halmokban találhatók vérbeli tuning cuccok a típushoz. Építhetünk korabeli Abarth replikát vagy korabeli look - mai technikával mérgesített fegyvernek minősülő tárgyat is.
....minden csak pénz kérdése....sok pénz kérdése (...)
![]() |
(foto : Bazsi) |
2016. november 8., kedd
Ford Edsel
Edsel, azaz a 250 millió dolláros bukta
250 millió azért az nagy pénz még ma is, forintban is, és pláne a jó kis zöldhasúban, dollárban is. Az ötvenes években 8reál értékben) meg még nagyobb pénz volt ez, kevesen engedhették meg maguknak hogy ekkora összeget elbukjanak, főleg úgy hogy ezt a buktát sikerüljön is nekik túlélni. A Ford Motor Company ezek kevesek közé tartozott az Edsel név a jelképe a kereskedelmi kudarcnak az ötvenes-hatvanas évek Amerikájában. Talán már a névadáskor is látni kellet volna a baljós fellegeket, az autó Henry Ford tragikus hirtelenséggel elhunyt fiáról kapta a nevét és nem Fordként árusították hanem ez lett volna az önálló Edsel márkanév első típusa, egy frissen bevezetett prémium márk a az amerikai középosztály részére. (a sors fintora, ennek ellenére ma már mindenki csak Ford Edselként említi). Valószínűleg az sem lökött a bevezetés szekerén sokat jó irányba, hogy '57-ben egy, az újságíróknak rendezett sajtóbemutatón az új modell egy példánya majdnem felborult és van még egy dolog, talán mindezeknél banálisabb ok amit még megszoktak említeni a bukás okát keresve, - az autó orra....egyesek szerint női nemi szerv, mások szerint hatalmas karvaj-orr (...) Főleg a legelső '57-es modellévű kocsikra mondták ezet, a későbbieken már némileg tompult az a tipikus orr-stílus elem, majd a '60-as modell évre szinte teljesen el is tűnt, mint ahogy maga a frissen bevezettet márka is.
Több mint fél évszázaddal a csúfos bukást követően, az Edsel ma egy viszonylag ritka és keresett márka a klasszikus amerikai autókat gyűjtők körében és a képeket elnézve, -így kicsit megültetve, patinásan, de szép állapotban ...nos, még számomra is kívánatos. Akár van p...na az elején, akár nincs :-)
2016. október 25., kedd
356 C
Kicsi lapos, békaszemű és dübörgő boxer hangja van. Vágyak tárgya, nagyon menő és rettentő drága. Mi az ?
1947-ben a Porsche tervezőiroda belefogott egy saját típus tervezésébe. A szemük előtt lebegő cél egy egy olcsó, könnyű sportautó megépítése volt, lehetőleg minél több, már létező alkatrész felhasználásával. Mivel rendelkezésükre csak a bogárhátú Volkswagen alkatrészei álltak, (Porsche nevéhez köthető a legendás népautó megtervezése is és kezdetektől fogva szoros kapcsolatban áll a két cég a mai napig is) ezért a tervezés során a legtöbb műszaki megoldást a Bogártól vették át.
A siker lavinaszerű volt amivel lépést kellet tartani, amit csak a folyamatos fejlesztéssel, modernizálással és a típuspaletta bővítéssel lehet megtartani. Jött a második szériája, 356 B néven, némileg módosított karosszériával és beltérrel és folyamatosan fejlődtek a motorok is. 1961-ben már kétliteres 130 lovas boxer-farmotor tolta a Carrera 2000 –es modellt. Rengeteg más 356 alapú autó került ki a cégtől, erre autós lexikonok sokasága próbál tiszta képet nyújtani a kusza típuscsaládok és modell paletták útvesztőjében, mi most csak érintőlegesen, nagy vonalakban haladva tekintjük csak át a 356-os legendát, legyen elég csak annyi, az utolsó C széria 1963-ban jelent meg. Módosították a kormányszerkezetet, kerékagyakat az autó négy darab ATE tárcsafékkel és átrajzolt vonalú karosszériával állt a vásárlók elé. Végül 1965-ben befejezték a 356-os gyártását.
Bővebben ITT olvashatsz még Porsche témában a blogon!
2016. október 22., szombat
Mini Moke - mókásabb mint gondolnád
850 köbcenti és 34 lóerős motor, ajtók és tető semmi, gyakorlatilag kaszni se nagyon. Egy acél önhordó "serpenyőben" szerelt Mini motor és váltó egység.
Viszont a rongytetőt levéve kevés autó tud harcba szállni azzal az életérzéssel amit ez az autócska nyújtani tud (mondjuk, ez a sima Miniről is elmondható, de az mégis csak egy zárt doboz...igaz pont ilyen kicsi)
Ezek relatív olcsó, masszív, vidám és megbízható kisautók. Ha Ön kedves olvasó egy tengerparti városban él és valami stílusos járművet keres magának, nem tudunk mást, annak jobb módját elképzelni, mivel is ugorjon le délutánonként a beach-re mint pl. ezzel :
![]() | ||
....na igen, ide való: napfényes tengerpart, árnyakat adó fák alatt |
2016. szeptember 29., csütörtök
Auburn 851
Jöjjön most ezen a szép kora-őszi napon néhány olyan kép ahol kék az ég, harsányak a színek és egy igazi autóritkaság a főszereplő...
![]() |
.![]() |
Ez az autó egy igazi nagyágyú !
Nagyágyú azokból az időkből amikor még Amerika volt az autógyártás centrumában, amikor még ott (is) készültek igazi luxusautók csúcsteljesítménnyel, világszínvonalon.
Egy olyan típus aminek egy (feltöltős - supercharger) példányával Ab Jenkins 1932-ben 100 mérföld/órával repesztett a Bonveille-i sóstó kiszáradt medrében, sebességrekordot felállítva a széria autók kategóriájában.
Egy olyan autó aminek már akkoriban 12 hengere öblögetett le a naftát hogy füsté váljon. És végül, de nem utolsó sorban ,- ez egy olyan autó amiért manapság a fanatikusok képesek megadni negyed, de nem ritkán félmillió dollárt is....igen, usa dollárt (...)
Földön-vizen : Kacsahajók

Háborúkban rendszeresítették ezeket a járműveket melyek napjainkra már békés batárrá szelídültek. Tarkán és vidám színekben, fizetős turistákat szórakoztatnak.
DUKW (USA -1942) :
![]() |
utasokat vár egy DUKW |
És hogy hogy lett kacsa ?
Hát így : A jármű korabeli és hivatalos műszaki megnevezése DUKW, amely a szokásos katonai felszerelések, eszközök funkciós kódbetűinek sorából állt össze.
D = 1942 (a fejlesztés éve)
U = kétéltű,
K = elsőkerék-meghajtás,
W = a hátsó kerék hajtás.
Azonban amerikai katonák szeretettel becézték a járművet Duck-nak, ami rajta is maradt és mára már az összes többi ilyen jellegű kétéltű járműveket is ezen a becenéven illetik.
LARC-V (USA-1963) :
Szintén amerikai, szintén kétéltű csapatszállító jármű. A prototípust 1959-ben készült el, a sorozatgyártás 1963-ban indult. A típus részt vett a vietnami háborúban, de 1982-ben az Argentin tengerészgyalogság is ezt használta a Falkland-szigeteknél. A LARC-V hajóteste alumínium, meghajtásról egy 375 lóerős John Deere turbódízel motor gondoskodik a végsebessége 22 mérföld óránként szárazföldön (4x4) és a nyolc és fél csomó a tengeren, hajócsavar segítségével. Terhelési kapacitása öt tonna volt.
![]() |
LARC-V Napjainkban használatos LARC-V kacsahajók testközelből : a flotta várja a csapatokat : nem, nem katonákat, turistákat itt jól megfigyelhető a 375 lóerős John Deere motor .....kis kacsa úúúúszik.... ********************************************************* Amennyiben felkeltette a cikk az érdeklődésedet ebben a témában ITT olvashatsz egy német boxermotoros kétéltűről is, ami szintén egy technikatörténeti ikon ! ********************************************************************* |
2016. szeptember 26., hétfő
A makrancos "C" Ascona (harmadik rész)
Egyszer régen, volt nekem ez az Asconám. Ritka, kétajtós változat, 3 sebességes automata váltóval. Nagyapai örökség, több mint húsz évig a családban, stb, stb.
Szerettem volna ha ott is marad, szerettem volna megtartani, találkozókra, túrákra járni vele, de végül túl sok volt már otthon az öreg vas, mennie kellett. Egy vidéki kereskedésbe került, így elvesztettem vele kapcsolatban a fonalat
Meg is írtam ezt annak rendje és módja szerint amikor még "friss volt" nálam, itt elolvashatod
Majd egyszer csak ismét felbukkant az életemben és ezt követően kicsit azon szomorkodtam hogy talán nem pont olyan sors jutott neki amire én gondoltam
itt elolvashatod
Aztán most a nyáron ismét jött egy levél, Bencétől.
A motor mégis csak megúszta, nem kellett cserélni (az automata váltót addigra már lecserélték) egymást váltják a különböző felniszettek az autón, viszont az öreg vas rövid, de napi használatban van és szereti, ápolja gazdája. Végül is, ez a lényeg nem? Nem lett belőle (még?) veterán, viszont hobbiautó státuszú, de rendszeresen használt hű társ igen. Gratulálok, csak így tovább ;-)
2016. szeptember 3., szombat
Ismét Ferihegyen a Li-2
Magáról a (Liszunov) Li-2-ről sok újdonságot már nem is tudnánk mondani. A világ egyik legsikeresebb repülőgéptípusának, a Douglas DC-3-nak licence alapján gyártották a Szovjetunióban, azon kevés dolgok egyike volt amit a Szovjet mérnökök nem lekoppintottak, elloptak, hazahurcoltak, stb hanem valóban licencdíj fejében, 1936-ban megvásárolták a gyártási jogot :-)
Több helyen módosították az eredeti terveket, mielőtt hozzákezdtek volna a gyártáshoz. Más, kicsit gyengébb lett a motor is, ezért csökkent az emelkedőképessége és kisebb volt a végsebessége a Szovjet típusnak. A Li-2 volt a II. világháború utáni magyar polgári légi közlekedés első repülőgépe a MALÉV elődjénél a MASZOVLET-nél (Magyar-Szovjet Polgári Légiforgalmi Részvénytársaság) 1946-ban ezzel a típussal indultak be előbb belföldi és nemzetközi járatok. A MALÉV ezt követően 1964-ig üzemeltette a Li-2-eseket, melyek a forgalomból kivonás után a légierőhöz, a sportrepülésbe (MHSz). A honvédség 1975-benvonta ki végleg hadrendből a típust.
. |
. |
. |
. |
Az idén nyári Múzeumok éjszakája rendezvénysorozat keretein belül a Goldtimer Alapítvány és a ferihegyi repülőgépes-skanzent üzemeltető Légiközlekedési Kulturális Központ Közhasznú Nonprofit Kft összefogásából született az ötlet hogy jöjjön az öreg madár ismét vissza Ferihegyre, ott öreg, korabeli Ikarus buszok szállítsák rá a kedves fizetős utasokat és lehessen vele menni egy sétarepülést Budapest fölött. Mondanom sem kell, hatalmas volt a siker, a limitált darabszámú jegyek pillanatok alatt elfogytak. Tulajdonképpen ennek volt ma és holnap is a folytatása, - ahogy mondai szokták - a nagy sikerre való tekintettel, újra a magasban!
Az indulás és az indítás pillanatai:
...és röptében: