Keresés ebben a blogban

2023. szeptember 28., csütörtök

Mustáng az égen! (North American P-51 Mustang)


Egy ikonikus II. világháborús vadászrepülőgép kerül bemutatásra most a blogon. A North American Aviation által tervezett és gyártott Mustang nagy hatótávolságú kísérő-vadászrepülőgép volt, amelyet a második világháborúban fejlesztettek ki és vetettek be a szövetséges légierők. Az amerikai légierő a hadrendbe állításával a vadász feladatkörök ellátására is és  alacsonyan támadó szerepkörben alkalmazták. A repülőgép a nevét annak a tulajdonságának köszönheti, hogy felszállás közben nehezen volt irányítható, hajlamos volt az oldalirányú kitörésre betöretlen, durva volt mint egy vadló. A tervezése idején rendkívül modern konstrukció volt félhéj szerkezetű törzzsel, lamináris szárnyprofillal (íves kialakítású felső szárnykialakítás), de eleinte még  rengeteg gyermekbetegséggel. Több altípusát fejlesztették ki, amelyeket a a világ számos hadszínterén rendszeresítettek.


A cég egy 1940-es angol rendelésre kezdett dolgozni és 117 napos rekordidő alatt fejlesztette ki és gyártotta le  a legendás gép első prototípusát. A Mustang legfontosabb feladata a második világháborúban az volt, hogy a 8. Légiflotta kötelékében a mélyen fekvő németországi célpontok fölé kísérje az amerikai bombázókat és az út folyamán azokat védj az esetleges légitámadásoktól.
A II. v.h után a gép 55 országban futott be karriert, kéttörzsű változatát („Twin Mustang”) még  a koreai háborúban is bevetették. Napjainkban az Oldtimer repülőbemutatók és kiállítások nagy sztárja ma is világszerte, sőt 1968 és 1975 között műgyűjtők és más magánszemélyek számára újragyártották.



A motor 12 hengeres 60 fokos döntésű Packard Merlin gyártmány volt, furata 137mm, lökete 152mm és a  kompresszióviszony 6:1. 

Mivel korabeli repülőgépmotorokról beszélünk van még néhány adat ami mai szemmel elég megdöbbentő lehet : pl. a hűtővíz mennyisége 63 liter, motorolaj  pedig 79,5 liter volt :-)
 A törzs alumínium  építésű félhéj szerkezetű négy hossztartóval, a szárny lamináris profillal, két főtartóval épült. A kormányok fém szerkezetűek, az oldalkormány és a magassági kormány a korai típusoknál vászonborítású majd a későbbiekben  fémborítást kaptak. A motor önindítója, a fegyverek működtetése, a hidraulika-szivattyúk elektromos energiával működtek. A rádió-navigációs rendszer 100-150 MHz tartományban működött. A pilótafülke körbepáncélozott volt, azaz a pilótát  37 mm vastag páncélüveg szélvédő, 8 mm-es hátpáncél, 11 mm-es fejpáncél és 6 mm vastag tűzfal védte.



Technikai adatok:

Hajtómű típusa: Packard V-1650
Végsebesség: 710 km/h
Hatótávolság: 1 609 km
Utazósebesség: 443 km/h
Fesztávolság: 11 m
Darabonkénti ár: 50 985–50 985 USD (1945.)
Súly: 5 488 kg

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése