Keresés ebben a blogban

2024. november 26., kedd

Útszéli kép - American Graffiti


Mész az úton, majd egyszer csak ott áll melletted az amerikai graffiti sztárja, a Milner '32-es Ford Coupéja!


Az 1973-as George Lucas filmben, az Amerikai graffitiben olyan színészcsapat szerepelt akik az azt követő évek hollywoodi sztárjainak teljes palettájává váltak. Olyan nevek mint például Harrison Ford, Richard Dreyfuss, Suzanne Somers, Ron Howard  vagy Paul Le Mat és Cindy Williams. A hatvanas évek elején  játszódik a film, még a vietnámi háború előtt a boldog és önfeledt békeidőkben, de amikor már a korrupció és a kábítószer már szinte mindenbe bele ivódott. A kisvárosi fiatalok fő szórakozása az autó, a szex és a rockzene. Mindenhol szól a rock and roll, a srácok a főutcán autóznak apa kocsijával csajokra vadászva, szól a jó zene és megy a lazaság ezerrel. A főszereplői egy éjszaka találkoznak a megváltozóban lévő világgal.

 A film rövid idő alatt rendkívül sikeressé vált, és talán az autórajongók azonban rájöttek, hogy valójában miről is szól ez a film. Igen, az Ő szemükben a film főszereplői az autók voltak, a forgatáson sétáló, a filmben megjelenített emberek pedig csak statiszták és igen, az American Graffiti többek között a '60-as évek elején a kaliforniai tiniautó-kultúra pénzes ábrázolása volt. A megjelenített járgányok között volt egy '55-ös Chevy, egy '56-os Thunderbird, egy '51-es épített Mercury kustom, egy '58-as Impala Sport Coupe, egy '58-as Edsel, és még egy Citroen 2CV is. De a show abszolút sztárja egy élénksárga, 1932-es Ford Standard Coupe volt egy hotrod, a Milner's Coupé néven ismert autó. A filmben ez volt „a leggyorsabb dolog a völgyben”.

(....jó oké, ez nem konkrétan az ami a filmben szerepelt, de tökéletesen hozza a filmben megismert hangulatot és formát)
 

2024. november 8., péntek

Ford RS200

 

 


 Korát megelőző forma és csúcstechnika a rali világából. Ismerős lehet azoknak az autósport rajongóknak is akik már a nyolcvanas évek második felében a tv előtt ültek vagy bújták az Autó-Motor újság sport rovatát, de azoknak a kicsivel későbbi generáció tagjainak is, akik a PS / Colin McRae Dirt 2 -t nyomták éjjel-nappal a számítógépen.


Az RS200 -as egy középmotoros, négykerék-meghajtású, üvegszálas kompozit karosszériás sportautó volt, amelyet a Ford Motorsport gyártott az Egyesült Királyságba 1984-1986 között. 

A mindösszesen 200 darab utcai RS200 volt az alapja a Ford B csoportos rally autójának és úgy tervezték, hogy megfeleljen a FIA homologizációs előírásainak. A prototípust 1983-ban, a Belfasti Autószalonon mutatták be a nyilvánosság számára. Az új jármű egyedülálló formaterve az olasz Ghia műhely munkája, az összeszerelést a Ford Motorsport végezte. Érdekesség, a gyönyörű formájú  kompozit kasztnikat az a Reliant nevű cég állította elő, akik évtizedekig ontották magukból az ilyen és ezekhez hasonló szörnyszülötteket :-)  Egyébként a cég, a hetvenes-nyolcvanas évek Angliájában egy jól csengő, ismert és szakérterméről is híres név volt az üvegszálas karosszériák gyártásával kapcsolatosan. 
Az alváz a korábbi Forma-1 tervezők, Tony Southgate és John Wheeler érdeme. A Ford külön figyelmet fordított arra is, hogy ha csak a látszat kedvéjért is, de a gyár termékinek egy-egy eleme jól kivehető és felismerhető legyen az új raliautón, ezáltal a sportgép is megkapja a Ford cégarculatát. Az első szélvédő és a hátsó lámpák azonosak voltak a korai Sierra-val , az ajtók pedig szintén Sierra-származékok voltak és a háromajtós modellről jöttek, igaz kicsit átszabva, de számos apró elemet, például kapcsolóberendezéseket is felhasználtak a cég raktárkészletéből a fejlesztési idő és költségek megtakarítása céljából.



A jó súlyeloszlás érdekében a tervezők az erőátvitelt az autó elejébe szerelték, amely megköveteli, hogy a közepén felszerelt motorból előbb az első kerekekig, majd ismét hátra vigyék a hajtást, így egy igen összetett és bonyolult erőátviteli rendszert hoztak létre. A kerekenként kettős lengőkaros felfüggesztés és négy lengéscsillapító mind a négy keréken akkoriban azért nem volt olyan magától értetődő dolog, viszont a számításuk bejött és nagyban elősegítette az autó kezelhetőséget amelyet a  B-csoportos kortársai nem túl gyakran mondhattak el magukról.


Ezt a kezelhetőséget azért közel sem kell úgy érteni mint egy mai versenygépnél, pláne nem mint egy hétköznapi autónál. Az akkorra már 1000 lóerő körüli B csoportos rally autóknak és a teljes csoportnak a vesztét pont a szörnyeteggé válásuk okozta. Profi pilóták számára is túl nehezen kezelhető és túl erős fenevadakká váltak.
Az 1986-os a Portugália Rally-n pont egy  Ford RS200 volt a résztvevője, okozója a WRC története egyik legdrámaibb balesetének, amely  három néző életét követelte és sokan mások is megsérültek.  Nem sokkal később egy másik tragédia is történt, a svájci Marc Surer ex-Forma 1-es versenyző  egy fával ütközött a németországi Hessen-Rallye-n, és navigátorával aki egyben jóbarátja is volt a helyszínen életüket vesztették. Ez a kettő valamint a csoportban még más típusokat / csapatokat is sújtó balesetek láncreakciót váltott ki, mivel a FIA, az akkori WRC rally versenyét irányító igazgatótanács az 1986-os szezon után eltörölte a teljes B csoportot.

Az RS200  egy teljes versenyévad kimaradása után már elavulttá vált, így a Ford 1987-re tervezte az RS200 „Evolution” változatának bevezetését, amely a BDT motor továbbfejlesztését is jelentette, amit később BDT-E-nek hívtak, és amelyet a brit Brian Hart fejlesztett ki. Valamint módosították a fékeket és a felfüggesztést is azaz az egész koncepciót gyengébbé, kezelhetőbbé tették. A B csoport versenyének tilalma ténylegesen az E2 csoportot hozta világra és ebben már több mint egy tucat autó sikeresen vett részt az 1986 augusztusától bevezetett FIA Európa- rallycross bajnokságon 1992-ig így élve túl aktívan és versenyben a következő éveket.