Keresés ebben a blogban
2020. január 21., kedd
Útszéli kép - öreg baka, őszi színekben
1973-ban a Chrysler megkezdte a polgári Dodge teherautók militarizált adaptációjának fejlesztését. 1976-ban az M880 / M890 sorozattal váltották le a korábbi Dodge M37 és Kaiser Jeep M715 teherautókat és ezek különböző speciális változatait kicserélése. Az 1¼ tonnás M880-as sorozat a civil, 4x4 meghajtású Dodge W200- as típuson alapult. Az 5,2 literes Chrysler eredetű benzinmotorja már akkoriban sem volt mondható korszerűnek és takarékosnak sem az addigra már teret nyerő dízelekkel szemben. További gyenge pontja volt még, hogy a katonai verziókban elhagyták a szervokormányt és bizony ennek hiány sokszor megbosszulta magát a nehéz / extrém nehéz terepeken való használat során, ami azért egy katonai felhasználású jármű esetén nem is olyan ritka. Nincs mit szépíteni, a fent leírtakat is figyelembe véve nem meglepő módon, igazából nem mondhatjuk egy bevált típus volt a hadseregnél, ezt bizonyítja is a rendkívül rövid gyártási ciklusa (1976-1977) és habár 1990-ig hadrendben állt, de az utódja a Chevrolet K5 Blazer alapú CUCV már 1984-ben felváltotta.
Körülbelül 44 000 darab katonai Dodge M880 / M890-et gyártottak és ebből egy darab egy hazai telek árnyas fái alatt, őszi levelektől befedve várja sorsa beteljesülését.
.
2020. január 20., hétfő
Klasszikus versenymotorok
![]() |
az öreg BMW-k sora lélegzet elállító... |
Emeljük
kalapunkat a modern technikának, de valljuk meg, van valami borzongatóan
szép és izgalmas ezekben az öreg kihegyezett vasakban !
Önfeledten hirdetik hogy ők igazi gépek benzin és olajszaggal átitatva és nem idomok mögé bújtatott, számítógép vezérlete, szponzori reklámoktól roskadozó versenytárgyak.
![]() |
...de ez a piros Benelli, ez valami csodaszép ! |
2020. január 19., vasárnap
Táblák, mindenhonnan
Ezt az első képen látható táblát még értem is, oké....
...de ezen a képen a második, alsó tábla jelentésébe bele sem merek gondolni :-)
...mondjuk, hülye táblákban mi sem maradunk le, erre itt egy hazai példa ;-)
.
2020. január 15., szerda
Csónakseggű
Igazából nagy bátorság volt :-)
Több szempontból is, az csak egy dolog hogy a General Motors először lépett be a luxusautók piaci szegmensébe a Riviérával 1963-ban, de itt vezették be az első kerék hajtást is, - ami mint tudjuk, az akkori Amerikában több mint szentségtörésnek számított. Az új típus azonban mégis sikerrel vonult be a piacra, a Ford Thunderbird és az Oldsmobile Toronado vásárlóközönségét vette célba majd egészen 1999-ig a modellpaletta része maradt.
(1971-1973)
Buick Riviera 'Boat Tail' Coupe
Egy teljesen új alakot mutattak be 1971-re ami bombaként robbant az akkori egyen-kocka formák közt, a csónak farokrészt. A szenzációs új megjelenés a GM stílusvezetőjének, Bill Mitchellnek a stílusán alapult, amely teljesen különbözött az akkori teljes méretű (full size) amerikai autóktól. A Riviérát radikálisan átalakították az 1971-es modellévre, egy áramló és drámai "hajó-farok" stílust kapott az autó fara.
Bill Mitchell irányítása alatt tervezték és a tervezőcsapat tagja volt Jerry Hirshberg is aki a későbbiekben a Nissan főtervezője lett. Igazából nem találtak fel semmi újdonságot, volt már korábban is kupé az amerikai járműgyártás történetében és igazából az 1963-as Chevrolet Corvette Stingray "split" kupéját mondják az ötletadónak ami megihlette a Riviéra sziluettjét, de itt valahogy mégis nagyobbat szólt, elterjedtebb és közkedveltebbé vált és a mai napig is ez a legkedveltebb modellév amit a veteránosok keresnek amikor Rivieráról van szó.
.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)